تبلیغات
مطلب تازه - مطالب تیر 1397

مطلب تازه

دوشنبه 11 تیر 1397

سایتهای برتر

نویسنده: محسن فرپای   


adakit.ir

almasshoping.ir     aliabad-samacollege.ir    persianissimo.ir       rashtcemetery.ir    kafetakhfif.ir          axnew.ir

iranmicronet.ir    astaraonline.ir    atenas.ir    ghorvehtvto.ir     concrete-day.ir


greencard-pro.ir   varshahid.ir   fllowers313.ir         polyethylenes.ir     boran-barzan.ir        chemaztapeh.ir

*************************************************************************

mersada.ir


****************************************************************

***********************************************************************


      

*********************************************************************

*************************************************************************
***********************************************************************

 asrejavanan.ir  buyshimmer.ir femalehours.ir arbbatarh.ir buy-best.ir

 ******************************************************************

bahalbaxx.ir  iranwebbase.ir pnn24.ir rao-co.ir   sisx.ir

*******************************************************************

adote.ir asnafkaraj.ir b8b.ir gorganblog.ir buyslim-patch.ir downloadmovies.ir e-fakhteh-a.ir
 
**********************************************************************
 Ansar83.ir  lovelykids.ir  mazinet.ir   galaxy-kids.ir  gilanjobs.ir   b-gharargah.ir
Bia2prozhe.ir  newsresan.ir     Yeganehcloob.ir  zibar.ir  Castledl.ir ddfsb.ir  Deckcha.ir

 
 
 

نظرات() 

استارت آپ در حقیقت نوعی از شرکت است که نوپا می باشد و با یک ایده اولیه کار خود را شروع می کند ولی با سرعت رشد کرده و سریع به درآمد می رسد. از معروف ترین استارت آپ های دنیا می توان به گوگل، مایکروسافت و اپل اشاره کرد. امروزه این گونه شرکت ها مرکز توجه بسیاری از جوانان می باشد، زیرا با مواردی که در جهان و کشور قابل مشاهده است استارت آپ های اگر بر پایه یک ایده خوب باشند، سریع به درآمدهای میلیاردی می رسند. مهمترین نوع استارت آپ که در ایران بخصوص در دانشگاه های مطرح ایران و همزمان با استارت آپ های جهانی در تبریز مورد بحث قرار می گیرد، استارت آپ ویکند می باشد. استارت آپ ویکند معمولا در سه روز آخر هفته تشکیل می شود و افرادی که در این رویداد شرکت می کنند، ایده های خود را مطرح می کنند تا از میان این ایده های مطرح شده، بهترین و قابل اجرا ترین و سودآور ترین آنها با رای کسانی که در استارت آپ شرکت کرده اند انتخاب شود. بعد از انتخاب ایده، صاحب یا صاحبان ایده باید تیم متخصص مربوط به آن ایده را  سریع تشکیل دهند. به دین ترتیب گروه در روز اول تشکیل می شود. در روز دوم گروه ها در محلی که به آنها اعلام می شود و دارای امکاناتی برای اجرای ایده می باشد، شروع به اجرایی کردن ایده ی خود می کنند. افرادی که دارای تخصص هستند یا قبلا استارت آپی را اجرایی کرده اند به عنوان مربی، به این گروه ها برای اجرای ایده کمک می  کنند. پس روز دوم مربوط به اجرایی کردن استارت آپ می شود. در روز سومنمونه اولیه محصول را نمایش می دهند و از طرح خود دفاع می کنند. سپس ۳ تیم با رای داوران انتخاب می شوند. برنده نهایی، گروهی اسا که تیم تشکیل شده خود را بعد از رویداد حفظ کرده باشد و بتواند استارت آپ خود را از ایده به شرکت سود آور تبدیل کند.

سرمایه گذای استارتاپ

می دانیم تمامی کسب و کارها، چه بزرگ، چه کوچک، با زمینه های فعالیت گونان و موضوع های متنوع با اهداف مختلف، برای شروع باید سرمایه داشته باشند. ولی میزان این سرمایه مورد نیاز در هر کدام فرق می کند. واضح و روشن است که کسب و کارهای کوچک و همچنین استارت آپ ها نسبت به دیگر فعالیت های تجاری، سرمایه کمتری را نیاز دارند. برای جمع آوری سرمایه، باید نکات و تکنیک های خاصی را در نظر گرفت همچنین مدل به کار گیری این سرمایه، یکی دیگر از نکات مهم برای راه اندازی استارت آپ ها می باشد.

مراحل سرمایه گذاری در استارت آپ

برای شروع سرمایه گذاری در کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها باید مراحل زیر را طی نمایید: ۱- ارزیابی هدف ۲- تحقیق در مورد هدف ۳- بررسی ویژگی های لازم جهت بکارگیری سرمایه ۴- برنامه ریزی برای کسب و کار. تعیین هدف در میزان موفقیت تاثیرگذار می باشد. برای شروع هر کسب و کاری که جدید باشد ریسک و خطر زیادی وجود دارد که نباید در مورد آن نگران بود زیرا با برنامه ریزی دقیق می توان تمامی ضعف ها را از بین برد. از طرفی مقدار سرمایه ای که برای این کار تخصیص می یابد باید متناسب با میزان سودآوری آن باشد. بنابراین با ارزیابی هدف می توان میزان درآمد استارت آپ را تعیین نمود. در حقیقت میزان سرمایه راه اندازی باید به شکلی باشد که در انتها به ضرر تبدیل نشود در حالی که میزان سود دهی نیز باید متناسب با میزان سرمایه گذاری باشد. یکی از نکات مهم در تعیین هدف، میزان علاقه شما می باشد. زیرا برخی از افراد موفق هستند که بسیار علاقه به راه اندازی کسب و کاری در زمینه علاقه خود می باشد. این موضوع از این جهت مهم است که علاقه هر چه بیشتر باشد، شخص با میل و رغبت بیشتری به فعالیت خود ادامه می دهد. مورد دوم تحقیق در مورد هدف می باشد. گرچه داشتن هدف وعلاقه و سرمایه کافی لازم برای شروع هر کسب و کار کوچکی است، اما کافی نیست. بررسی موضوع مورد نظر از لحاظ اینکه چقدر یک ایده کاربردی است یا مزیت این ایده با  شرکت های رقیب چیست و مسائلی  از این دسته بسیار مهم است. سومین مودر بررسی ویژگی های لازم در جهت سرمایه گذاری استارتاپ می باشد. هنگامی که سرمایه لازم برای انجام استارت آپ معیین شد، نحوه مصرف آن نیز تعیین می گردد.

ویژگی های سرمایه گذاری در استارت اپ

ویژگی های زیر در مصرف سرمایه تاثیر گذار است: ۱- داشتن یک شخصیت متکی به خود که مستق می باشد ۲- میزان برقراری ارتباط با اشخاص در صنف های مختلف برای همکاری در انجام ایده یا فروش محصول ایده ۳- قدرت تصمیم گیری در شرایط خاص و بحرانی ۴- سرعت عمل در انجام امور ۵- توانایی استقامت فیزیکی و احساسی برای بکار گیری سرمایه ۶- داشتن قدرت سازماندهی و مدیریت پروژه ۷- دارا بودن انگیزه کافی برای تحمل شرایط سخت  انجام کار. مورد چهارم برنامه ریزی برای کسب و کار یا استارت آپ می باشد. در موارد گذشته دیدیم داشتن انگیزه، علاقه و استعداد گرچه مهم است ولی کافی نیست، زیرا داشتن تمامی موارد فوق بدون برنامه ریزی بی فایده می باشد. برنامه ریزی زمانی میسر می شود که بتوان در مورد آن موضوع خوب فکر و تحقیق کرد. بدین منظور باید زمانی مشخص را برای انجام تحقیقات در این زمینه مشخص نمود. در این برنامه ریزی، جایگاه شما به عنوان سرمایه گذار، در راس می باشد بنابراین شما باید بدانید که چه نقشی را می خواهید در استارت آپ انجام دهید که برای این منظور میزان مهارت و تکنیک های خود را مشخص می کنید و زمانی که برای انجام این کسب و کار باید مصرف نمایید تعیین می کنید.

نظرات() 

 هر گاه دو یا چند نفر به منظور انجام امور تجاری با تسهیم سرمایه و ترسیم نحوه تقسیم سود و زیان طبق مفاد قرارداد، تفاهم نمایند فرایند فعالیت آن ها یک شرکت تجاری را تشکیل داده است. به عبارت دیگر هر گونه عملیات تجاری ناشی از تودیع سرمایه شرکاء که طبق قرارداد با تقسیم سود و زیان همراه باشد مشمول فعالیت شرکت تجاری است. برای تشکیل شرکت که معمولاَ مبتنی بر تهیه و تدوین شرکتنامه است شرایط و ضوابطی چند باید مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر تحقق موارد قانونی، نوع و نحوه همکاری شرکاء نیز ترسیم و تبیین شود. بنابراین علاوه بر شرایط عمومی عقد قرارداد، موارد ویژه ای نیز تحت عنوان شرایط اختصاصی تدوین شده است که متقاضیان تشکیل شرکت می بایست آن ها را مورد مداقه قرار دهند.

شرایط مزبور عبارتند از :
- وجود شرکاء
- همکاری شرکاء
- تودیع سرمایه
- اشتغال به فعالیت تجاری
- تقسیم سود و زیان
به عنوان یک الزام قانونی شرکت ها می بایست به ثبت برسند که بالتبع این ثبت دارای آثاری می باشد.در این مطلب به نکات قابل توجه در مقررات راجع به ثبت شرکت ها و نشر شرکت نامه می پردازیم.
1- هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد شرکت ایرانی محسوب است.
2- ثبت  کلیه شرکت های ایرانی مندرج در قانون تجارت ( سهامی، ضمانتی ، مختلط ، تعاونی )  الزامی است  و تابع جمیع مقررات قانونی ثبت شرکت ها است.
3- مرجع صالح برای ثبت شرکتنامه شرکت های تجاری، دفاتر اسنار رسمی و اداره ثبت شرکت ها است.
توضیح آنکه : به موجب ماده 2 نظام نامه راجع به مواد 196، 197 و 199 قانون تجارت، مصوب 5/ 3/ 1311 با اصلاحات بعدی :
شرکت های تجاری باید در تهران در دایره ثبت شرکت ها و در خارج تهران در اداره ثبت اسناد مرکز اصلی شرکت به ثبت برسند.
در نقاطی که اداره یا دایره یا شعبه اسناد نباشد ثبت در دفتر اسناد رسمی ؛
و اگر دفتر اسناد رسمی هم نباشد ثبت در دفتر محکمه ابتدایی یا صلحیه با رعایت ترتیب کافی خواهد بود ؛
لیکن شرکت باید در ظرف سه ماه از تاریخ تاسیس اداره یا دایره یا شعبه ثبت اسناد در آن محل خود را در دفتر ثبت اسناد به ثبت برساند.
و به موجب ماده 5 از طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکت ها مصوب 1340 :
اداره ثبت شرکت ها در تهران و دوایر ثبت شرکت ها در شهرستان ها در ثبت شرکت نامه قائم مقام دفترخانه های رسمی می باشند.
4- تقاضای دادن رونوشت مصدق از دفاتر ثبت شرکت ها برای عموم مردم آزاد است.
به موجب ماده 26 نظامنامه اجرای قانون ثبت شرکت ها مصوب 16/ 3 / 1310 :
مراجعه به دفاتر ثبت شرکت ها اعم از ایرانی و خارجی برای عموم مردم آزاد و هر ذی نفعی می تواند از مندرجات آن سواد مصدق تحصیل کند.
5- شرکت های خارجی که در کشور محل ثبت خود شرکت قانونی شناخته می شوند، مشروط به عمل متقابل از سوی کشور متبوع، می توانند در زمینه های تعیین شده در ایران نسبت به ثبت شعبه یا نمایندگی خود اقدام کنند.
6- اظهارنامه ثبت هر شرکت خارجی یا شعب آن به وسیله شخصی که از طرف شرکت حق امضا در ایران دارد و یا توسط کسی که از طرف شخص مزبور برای این تقاضا وکالت دارد ارائه و تسلیم خواهد شد و برای ثبت هر شرکت خارجی تقدیم اسناد ذیل ضروری است .
- اظهارنامه ثبت
- یک نسخه مصدق از اساسنامه شرکت
- یک نسخه مصدق از اختیارنامه نماینده عمده شرکت در ایران و در صورتیکه شرکت چند نماینده مستقل در ایران داشته باشد یک نسخه مصدق از اختیارنامه هر یک از آن ها .
- هر گاه تشکیل شرکت خارجی در ایران به موجب امتیازنامه صحیح و منظمی مقرر گردیده باشد علاوه بر مدارک فوق رونوشت امتیازنامه که به تایید وزارت امور خارجه نیز رسیده باشد باید پیوست شده باشد.
7- شرکت نامه فقط با ثبت در دفاتر اداره ثبت شرکت ها یا دفاتر اسناد رسمی، رسمی محسوب می شود.
8- اداره ثبت شرکت ها در تهران و دوایر ثبت شرکت ها در شهرستان ها در ثبت شرکتنامه قائم مقام دفترخانه های اسناد رسمی می باشند.
9- ثبت شرکت به موجب تقاضانامه ای که در دو نسخه تنظیم می شود به عمل خواهد آمد.
10- در هرگونه اسناد و صورت حساب ها و اعلانات و نشریات و غیره که به طور خطی یا چاپی از طرف شرکت های مذکور در قانون تجارت به استثنای شرکت های تعاونی صادر می شود، سرمایه شرکت صریحاَ باید ذکر گردد ،
و اگر تمام سرمایه پرداخت نشده قسمتی که پرداخته شده نیز باید صریحاَ معین شود.
شرکت متخلف به جزای نقدی از دویست تا سه هزار ریال محکوم خواهد شد.
تبصره – شرکت های خارجی نیز که به وسیله شعبه یا نماینده در ایران اشتغال به تجارت دارند در مورد اسناد و صورت حساب ها و اعلانات و نشریات خود در ایران مشمول مقررات این ماده ( ماده 201 ) خواهند بود. 

نظرات() 

یکشنبه 10 تیر 1397

نحوه ی ثبت شرکت کارگزاری

نویسنده: محسن فرپای   

شرکت های کارگزاری
کارگزار به  فردی اطلاق می شود که دارای شخصیت حقوقی می باشند .
کارگزاران که در زمینه ی خرید و فروش اوراق بهادار و یا اوراق در زمینه ی دادن خدمات به مشتریان در بازار سرمایه می باشد فعالیت می کنند .این افراد  به نماینده گی از طرف مشتریان به خرید و فروش اوراق بهادار می پردازند .
اشخاص در صورتی می توانند در زمینه ی کارگزاری فعالیت کنند که از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز داشته باشد همچنین عضو کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار باشد .
به دلیل ان که افرادی که قصد سرمایه گزاری دارند از طریق شرکت های کارگزاری اقدام به این کار می کنند لذا انتخاب هیئت مدیره و مدیر عامل باید با تایید سازمان بورس انجام شود .
چنان چه شرکت های کارگزاری بخواهند در زمینه های زیر فعالیت کنند نیاز است که از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت کنند :
شرکت های پردازش اطلاعات مالی ،صندق های سرمایه گذاری ،صندوق بازنشستگی ،
واسطه گری در خرید و فروش و مشاوره و تصفیه اوراق بهادار ،بررسی و تحلیل اطلاعات ،تنظیم روابط بین افرادی که در بازار اوراق بهادار فعالیت می کنند ،مشاوره ی سبد گردانی ،فعالیت های کارگزاری ،پذیره نویسی و....

نکات :
الف )چنان چه در انتخاب موضوع فعالیت شرکت اگر همراه با نام شرکت عنوان سرمایه گذاری اورده شود نیاز به گرفتن مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار ندارد فقط زمانی نیاز به گرفتن مجوز می باشد که سرمایه گذاری مطلق یا سرمایه گذاری در بورس قید شود  ب)استفاده از لغات تحت عنوان خرید و فروش سهام نیاز به گرفتن مجوز ندارد .
ج)بازار یابی هرمی و هر گونه فعالیت های هرمی طبق قوانین اسلامی ممنوع می باشد
پس از اینکه مجوز لازم از بورس و اوراق بهادار را دریافت کردید می توانید شرکت خود را در قالب شرکت سهامی خاص ویا شرکت با مسئولیت محدود به ثبت برسانید .

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص :
1- دو نفر به عنوان بازرس و سه نفر عضو
2-سرمایه ی اولیه برای ثبت صد هزار تومان می باشد
3-در شرکت سهامی خاص 35%سرما یه در ابتدا و باید به صورت نقدی پرداخت شود
برای ثبت شرکت سهامی خاص چه مدارکی نیاز است :
1-کپی کارت ملی و شناسنامه اعضا
2-ارائه ی گواهی مبنی بر نداشتن سابقه ی کیفری
3-امضای اقرار نامه
4-در صورتی که موضوع فعالیت شرکت نیاز به گرفتن مجوز داشته باشد باید در جهت گرفتن مجوز اقدام کنند

 شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود:
1- دو نفر عضو
2-ارائه ی تعهد مبنی بر پرداخت کل سرمایه
3-سرمایه ی اولیه برای ثبت شرکت صد هزار تومان می باشد
برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود چه مدارکی نیاز است :
1-امضای اقرار نامه
2-کپی کارت ملی و شناسنامه
3-ارائه ی گواهی عدم سو پیشینه
4-گرفتن مجوز در صورتی که موضوع فعالیت شرکت نیاز به گرفتن مجوز داشته باشد
پس از تکمیل مدارک باید دو نسخه تقاضا نامه و دو نسخه اساسنامه را نیز تکمیل کرد.

نظرات() 

سوالات متعددی که در خصوص موضوعات متفاوت در زمینه ثبت انواع شرکتها در ذهن متقاضیان ثبت شرکت پیش می آید گاهاً تصمیم گیری به جهت انتخاب نوع شرکت را برای افراد تا حدودی دشوار می کند. لذا اطلاع از نکات و ویژگی های انواع اشخاص حقوقی می تواند تا حدود زیادی مفید بوده و در تصمیم گیری ها نقش موثری داشته باشد.

شرکتهای با مسئولیت محدود یکی از چندین نوع اشخاص حقوقی می باشد که به دلیل پیچیدگی کمتری که هم به لحاظ روند ثبتی و هم به لحاظ روند نگهداری و رسیدگی به امور آن دارد باعت شده است تا متقاضیان زیادی جهت ثبت آنها بوجود بیاید.

از نکاتی که می توان در خصوص این نوع شرکتها به آنها اشاره کرد می توان موارد زیر را نام برد:

اولین نکته ای که می توان بیان کرد موضوع فعالیت شرکت می باشد که برای بسیاری از افراد این سوال مطرح می شود که آیا با این نوع از شرکتها می توان تمام موضوعات فعالیت را انجام داد و یا دارای محدودیت خاصی می باشند، در اینجا باید بیان کرد که زمینه یا موضوع فعالیت ارتباطی با نوع شرکت در حال ثبت نداشته و تمام موضوعات قابل ثبت و اجرا را می توان در این نوع از شرکتها ارائه داد.

نکته دیگر، سرمایه اولیه ای است که برای ثبت شرکت در نظر گرفته می شود که اصطلاحاً اظهاری می باشد به این معنی که مبلغ سرمایه در هیچ حساب خاصی واریز نگشته و تنها طی تقاضانامه ای به اداره ثبت شرکتها اعلام خواهد شد.

نظرات() 

یکشنبه 10 تیر 1397

کنسرسیوم چیست ؟

نویسنده: محسن فرپای   

کنسرسیوم چیست : کنسرسیوم  یا Consortium لغتی لاتین است به معنای ” شراکت، انجمت یا جامعه” . در حقیقت کنسرسیوم مشارکت و اتحاد دو یا چند نفر یا چند شرکت یا چند سازمان یا ترکیبی از آنها باهم می گوییم که برای رسیدن به یک هدف، فعالیت های هماهنگ دارند یا منابعشان را با هم ادغام می کنند. بنابراین هدف اصلی کنسرسوم، سودآوری است. ممکن است این هدف خاص شرکت در مناقصه یک پروژه مشخص مانند ساخت نیروگاه باشد یا برگزاری یک نمایشگاه یا تولید محصول.

اهداف تشکیل کنسرسیوم ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

۱- تولید یک محصول پیچیده و نیازمند بهره گیری از توانمندی های مختلف. به عنوان مثال می توان به ساخت کشتی، توربین و ژنراتور سد و هواپیما اشاره کرد.

۲- اجرای پروژه های بزرگ عمرانی. به عنوان مثال می توان به ساخت سد، راهسازی، احداث فرودگاه اشاره کرد.

۳- انجام مطالعات و پروژه های پژوهشی بین رشته ای

۴- بازاریابی و فروش و به دست آوردن سهم بیشتری از بازار یا ورود به بازارهای جدیدی که ریسک فروش بالایی دارند.

۵- بهره برداری و استفاده از معادن که این کار به شکل عمومی در اختیارات دولت می باشد.

۶- برگزاری نمایشگاه ها و همایش های بین المللی. پس کنسرسیوم می تواند بسته به این که هدف چه چیزی باشد تشکیل گردد.  انواع کنسرسیوم هایی که هستند، کنسرسیوم فروش، کنسرسیوم صادرات، کنسرسیوم تبلیغات و بازاریابی را می توان نام برد، که مهمترین کنسرسیوم ها، کنسرسیوم فروش و کنسرسیوم صادرات می باشد. ترکیب یا ادغام این شرکت ها هم باعث ایجاد مزیت رقابتی ناشی از کاهش هزینه ها می شود و هم باعث ایجاد هم افزایی مثبت در انجام هدف کنسرسیوم می شود که در نتیجه باعث افزایش  کارایی در زمان و کیفیت اجرا می شود. اگر در مناقصه برنده شوند، اجرای پروژه در قالب قراداد با کارفرما و بر اساس شرایط مورد توافق بین اعضاء کنسرسوم انجام خواهد شد. باید به این نکته توجه داشت که تشکیل کنسرسومم به معنای ایجاد شخصیت جداگانه حقوقی نمی باشد، پس عملا یک شرکت به طور مستقیم بین اعضاء کنسرسوم به وجود می آید بدون هیچگونه رابطه حقوقی بین آنها. واژه حقوقی جوینت ونچر یا Joint Venture زمانی که برای موضوع انجام یک پروژه خاص مطرح شود، معادل کنسرسیوم است. طبق تعریف “ژان شاپیرا” جویت ونچر، یک چارچوب حقوقی همکاری می باشد که خطرات احتمالی و مدیریت میان طرفین تقسیم می شود. جوینت ونچر به تجارت جمعی یا معاملات گروهی مدت دار می گوییم. جوینت ونچر طبق یک قرارداد تشکیل می شود و برای انجام یک فعالیت مشخص شده به وجود می آید. به طورکلی جوینت ونچر و کنسرسیوم را می توان تحت قالب شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود ثبت کرد. با این تفاوت که باید در اساسنامه زمان انجام پروژه حتما مشخص باشد و شرکت کنسرسیوم نیز باید پروژه مزبور را در همان زمانی که تعیین شده است به انجام برساند. دو نوع جوینت ونچر داریم. ۱- جوینت ونچر قراردادی: که برای تشکیل آن به سرمایه نیازی نیست و می توان بدون تاسیس بنگاه اقتصادی مشترک آن را  تشکیل داد. ۲- جوینت ونچر شرکتی: که طرفین یک بنگاه اقتصادی را تاسیس می کنند
کسنرسیوم های معروف

از معروف ترین کنسرسوم های مطرح جهان می توان گروه ایرباس را نام برد. در ایران نیز ۱۴۰ شرکت خدمات ارتباطی و مخابراتی در ۳۱ استان کشور، کنسرسیومی به نام ” ایران اف.سی.پی” تشکیل داده اند. تشکیل این شرکت بزرگترین اتفاق در تاریخ اقتصادی ایران می باشد.

مدارک لازم برای تشکیل کنسرسیوم

مدارک لازم برای ثبت کنسرسیوم شامل، تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا و عدم سوء پیشینه کلیه اعضا می باشد. در ضمن باید ۳۵% سرمایه اولیه ای که برای ثبت شرکت منظور می کنید را بلوکه کرده و شرکتهایی که آماده برای انجام پروژه می باشند شناسه ملی داشته باشند. بعد از اینکه کنسرسیوم ایجادد شد، باید نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمود.

ویژگی های کنسرسیوم

ویژگی های شرکت کنسرسیوم و جوینت ونچر شامل: ۱- وجود رابطه قراردادی: چون اینگونه شرکت ها بر اساس قرارداد به وجود می آیند، بنابراین اصل تشکیل شرکت، روابط شرکا معاملات بین آنها، قواعد راجع به نقل و انتقال سهام، منع رقابت شرکا با شرکت، میزان افزایش سرمایه و نحوه خاتمه همکاری در این قرارداد به طور کامل شرح داده می شود. ۲- وجود فعالیت خاص: پیشتر گفتیم که اینگونه شرکت ها برای انجام یک فعالیت خاص ایجاد می شوند، این فعالیت باید از تمامی ابعاد اقتصادی و جغرافیایی خاص تعریف شوند. ۳- وجود کنترل مشترک: شرکا باید کلیه فعالیت ها را کنترل کنند. پس اگر حتی یکی از شرکا در صورتی که در تامین سرمایه نیز نقش داشته ولی فعالیت های مدیریتی و کنترلی انجام ندهد، نمی توان آثال حقوقی ناشی از روابط ایجاد شده را تحت جوینت ونچر تحلیل کرد. ۴- شریک بودن در سود و زیان: شرکا در سود و زیان های شرکت به یک اندازه سهیم هستند. ۵- قالب حقوقی: کلیه روابط طرفین بر اساس قرارداد قابل تحلیل می باشد.

مراحل تشکیل کنسرسیوم و جوینت ونچر

مراحل تشکیل کنسرسیوم و جوینت ونچر شامل: ۱- توافقنامه یا تفاهم نامه همکاری مقدماتی می باشد. ۲- تنظیم قرارداد تشکیل سرمایه گذاری مشترک

نظرات() 

شرکت تجاری قراردادی است که به موجب آن یک یا چند نفر توافق می کنند، سرمایه مستقلی را که از جمع آورده های آن ها تشکیل می گردد اختصاص دهند و در منافع و زیان های احتمالی حاصل از به کارگیری سرمایه، شریک شوند. هم چنین به موجب بند 4 ماده 1 قانون اجرای سیاست های کلی نظام ، " شرکت : شخص حقوقی است که با رعایت قانون تجارت یا قانون خاص حسب مورد تشکیل شده باشد ".
مثلاَ احمد و حسن و حسین هر کدام مبلغ صد تومان تعهد می کنند تا شرکت تولید مواد لبنی را تشکیل دهند و به نسبت سرمایه ای که وارد شرکت نموده اند، در سود و ضرر شرکت شریک شوند.
در قرارداد شرکت مثل همه عقود و قراردادها باید شرایط عمومی صحت عقود رعایت شود که عبارتند از : قصد و رضا ، اهلیت ، معین بودن موضوع ، قانونی بودن جهت و هدف
علاوه بر شرایط عمومی شرایط اختصاصی تشکیل شرکت عبارت است از : وجود شرکا ، همکاری شرکا ، سرمایه گذاری ، اشتغال به معاملات تجاری ، تقسیم سود و زیان
هر شرکتی که تشکیل می شود موقعی دارای رسمیت است که به ثبت رسیده باشد . در واقع، همانطور که شخص حقیقی دارای نام و فامیل و مشخصات سجلی است و توسط سازمان ثبت احوال ( وزارت کشور ) ثبت و در شناسنامه و کارت ملی منعکس می شود، شخص حقوقی نیز با انتخاب نام شرکت و ثبت مراتب در اداره ثبت شرکت ها در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ( قوه قضاییه ) می تواند هویت خود را رسمیت بخشد و متعاقباَ از امتیاز و مزایای آن استفاده نماید. به موجب ماده 2 نظام نامه راجع به مواد 196، 197 و 199 قانون تجارت، مصوب 5/ 3/ 1311 با اصلاحات بعدی :
شرکت های تجاری باید در تهران در دایره ثبت شرکت ها و در خارج تهران در اداره ثبت اسناد مرکز اصلی شرکت به ثبت برسند.
در نقاطی که اداره یا دایره یا شعبه اسناد نباشد ثبت در دفتر اسناد رسمی ؛
و اگر دفتر اسناد رسمی هم نباشد ثبت در دفتر محکمه ابتدایی یا صلحیه با رعایت ترتیب کافی خواهد بود ؛
لیکن شرکت باید در ظرف سه ماه از تاریخ تاسیس اداره یا دایره یا شعبه ثبت اسناد در آن محل خود را در دفتر ثبت اسناد به ثبت برساند.
اینک به اثر عدم ثبت شرکت می پردازیم.
شرکتی که در اداره ثبت شرکت ها ثبت نشده و به تبع آن، شرکتنامه اش اعلان نگردیده است، ممکن است با خطر انحلال مواجه شود. در واقع، ماده 2 قانون ثبت شرکت ها ( مصوب 1310) ، ثبت شرکت های تجاری را الزامی تلقی کرده و برای مدیران شرکتی که به ثبت نرسیده باشد،جزای نقدی معین نموده و اضافه کرده است که "... در صورت تقاضای مدعی العموم ، حکم انحلال شرکت متخلف نیز صادر خواهد شد ". مفهوم این قسمت ماده اخیر این است که تا زمانی که دادستان انحلال شرکت را تقاضا نکرده و دادگاه حکم به انحلال نداده است، شرکت با جمع شرایط دیگر، تشکیل شده محسوب خواهد شد؛ اما اگر دادستان تقاضای انحلال شرکت را بکند، به صرف تقاضای او و فقط به این دلیل که شرکت در اداره ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده است، منحل اعلام خواهد شد و هیچ دلیل دیگری برای صدور حکم انحلال شرکت لازم نیست.
مع ذلک، باید توجه کرد که حتی ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، به این معنا نیست که شرکت واقعاَ وجود دارد و هرگاه معلوم شود که ثبت شرکت بدون توجه به سایر شرایط تشکیل شرکت انجام گرفته است، شرکت باطل خواهد بود؛ مانند وقتی که ثابت شود یکی از شرکا اهلیت امضای قرارداد شرکت را نداشته است یا بدون قصد بوده؛ چون اگر چنین عواملی وجود نداشته باشد، قرارداد شرکت نمی تواند موجود باشد و حتی ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها نمی تواند به آن موجودیت قطعی اعطا کند و هر ذی نفعی به رغم ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، حق تقاضای ابطال آن را خواهد داشت. 

نظرات() 

شرکت تجاری، قراردادی است که به موجب آن دو یا چند نفر توافق می کنند سرمایه مستقلی را که از جمع آورده های آن ها تشکیل می شود، ایجاد کنند و به موسسه ای که برای انجام مقصود خاصی تشکیل می گردد، اختصاص دهند و در منافع و زیان های احتمالی حاصل از به کارگیری سرمایه سهیم شوند.
از نظر ماده 20 قانون تجارت اقسام شرکت های تجاری عبارتند از :
1) شرکت سهامی
2) شرکت بامسئولیت محدود
3) شرکت تضامنی
4) شرکت مختلط غیرسهامی
5) شرکت مختلط سهامی
6) شرکت نسبی
7) شرکت تعاونی تولید و مصرف
قصد قانون گذار از نام بردن اقسام شرکت های تجاری این است که شرکاء از نظر ثبت شرکت بتوانند با لحاظ نمودن مقررات مربوطه و تطبیق آن مقررات با کمیت و کیفیت اشخاص و آورده های موجود شرکت خود را به یکی از اقسام ذکر شده به ثبت برسانند. ماده 2 قانون راجع به ثبت شرکت ها مصوب 1310 در مورد الزام به ثبت شرکت هایی که فعالیت تجاری می کنند چنین آورده است :
" کلیه شرکت های ایرانی مذکور در قانون تجارت، ( سهامی ، ضمانتی، مختلط ، تعاونی ) که در تاریخ اجرا این قانون موجود و مطابق مقررات قانون تجارت راجع به ثبت و تطبیق تشکیلات خود یا قانون مزبور عمل نکرده اند باید تا آخر شهریور ماه 1310 تشکیلات خود را با مقررات قانون تجارت تطبیق نموده و مطابق قانون مزبور تقاضای ثبت کنند والا به تقاضای مدعی العموم بدایت محلی که ثبت باید در آن جا به عمل آید محکمه، مدیران آن ها را به یکصد الی هزار تومان جزای نقدی محکوم خواهد کرد و در صورت تقاضای مدعی العموم حکم انحلال شرکت متخلف نیز صادر خواهد شد. در صورتی که مدت فوق برای تطبیق تشکیلات با قانون تجارت و تقاضای ثبت کافی نباشد رئیس محکمه ابتدایی محل به تقاضای شرکت تا سه ماه مهلت اضافی خواهد داد ".
برای آنکه شرکتی ثبت شود، رعایت یک سلسله اصول ضروری است. قواعد ثبت شرکت، موضوع این مقاله است. لطفاَ ما را تا انتهای این نوشتار همراهی بفرمایید.
ثبت شرکت در ایران :

    انتخاب نام شرکت :

شرکت مانند اشخاص حقیقی نامی دارد که به آن مرسوم است و قانون تجارت ایران نیز در مورد همه شرکت ها مقرر کرده است که تحت نامی خاص تشکیل می شوند. نام شرکت باید شرایط ذیل را داشته باشد:
الف ) دارای معنا و مفهوم باشد .
ب) دارای ریشه فارسی بوده و خارجی نباشد.
ج) با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد
د) سابقه ثبت نداشته باشد. سه سیلابی باشد.
نام شرکت در موارد زیر قابل تایید نمی باشد:
- نام هایی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارند.
- نام هایی که در آن از اسامی،عناوین و اصطلاحات بیگانه استفاده شده باشد.
- نام هایی که مخالف موازین شرعی،نظم عمومی و یا شامل واژه های بی معنا یا الفاظ قبیحه و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشند.
- نام یا نام اختصاری یا حروفی که رسماَ متعلق به دولت باشد از قبیل ایران،کشور،ناجا،مگر با ارائه مجوز از مقام صلاحیت دار دولتی.

    مدارک و اطلاعات لازم جهت ثبت شرکت :

1- کپی مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت  ملی ، گواهی عدم سوء پیشینه مدیر عامل و اعضای هیات مدیره، کپی شناسنامه و کارت ملی و گواهی عدم سوء پیشینه بازرس اصلی و علی البدل ( در شرکت های سهامی خاص)
2- تعیین نام شرکت ، موضوع فعالیت شرکت ، میزان سرمایه شرکت ، آدرس شرکت ( می بایست فقط در محدوده منطقه ثبتی باشد )، تعیین سهامداران و میزان سهام آن ها ، تعیین مدیران شرکت و سمت آن ها ( مدیر عامل ، رییس هیات مدیره ، نایب رییس هیات مدیره ) ،  اسامی اشخاصی که حق امضا دارند ، تعیین بازرسین شرکت ( مخصوص شرکت های سهامی خاص)

    مراحل ثبت شرکت :

1- تهیه و تنظیم مدارک لازم
2- مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir  و پر کردن اطلاعات خواسته شده در سامانه . ( این مراحل شامل تکمیل اطلاعات متقاضی ، نام و اطلاعات شخص حقوقی ، موضوع  و مدت فعالیت شرکت ، اطلاعات مرکز اصلی ، سرمایه شخص حقوقی ، سمت اشخاص و ارتباط بین اشخاص ، شعب و سمت ها در شعب ، اطلاعات سال مالی شرکت، اطلاعات روزنامه شرکت و بارگذاری اساسنامه و شرکتنامه شرکت می باشد ).
3- با طی کردن این مراحل ، کارشناس حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازد ، اگر دارای نقص باشد برای شما درسامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نمایید ودر صورت عدم نقص اطلاعات ، آن را تاًیید می کند .
4- بعد از دریافت رسید پذیرش اینترنتی،  می بایست مدارک تأیید شده و پرینت شده از طریق سامانه توسط اعضا امضا شود و نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال گردد.
5- با ارسال مدارک به اداره ی ثبت شرکت ها چنانچه صورتجلسه ی شما دارای نقص باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می شود و باید رفع نقص نمایید و اگر صورتجلسه ی شما تایید شود در نهایت جهت صدور آگهی به روزنامه ارسال می گردد

    چند نکته :

1- برای تشکیل شرکت تجاری، حداقلی از سرمایه الزامی است. حداقل سرمایه جهت ثبت شرکت صد هزار تومان است . با این حال مبلغ سرمایه اولیه تا حدودی نشانه ای از اعتبار شرکت است.
2- حداقل سن برای ثبت شرکت 18 سال است . ( لازم به ذکر است، سهامداران می توانند زیر 18 سال باشند اما نمی توانند عضو هیات مدیره باشند) .
3- حداقل تعداد سهامداران برای ثبت شرکا 2 نفر و در شرکت های سهامی خاص 3 نفر است.
4- اصولاَ مدرک تحصیلی در ثبت شرکت تاثیرگذار نمی باشد مگر فعالیت در موضوعاتی که منوط به ارائه مدرک تحصیلی باشد به عنوان مثال استفاده از عنوان " مهندسی " در نام شرکت مستلزم ارائه مدرک مهندسی می باشد.
5- دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره، مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.
6- اعضای هیات مدیره و مدیر عامل نباید هیچ گونه شغل دولتی نداشته باشند .
7- مدیر عامل نباید مدیر عامل شرکت دیگری باشد .
8- محجورین و ورشکستگان و مرتکبین به جنایت، سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری ، اختلاس، تدلیس که به موجب حکم قطعی دادگاه محکوم شده باشند نمی توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند.
ثبت شرکت های خارجی در ایران :
مطابق ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها مصوب 1310 هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد شرکت ایرانی محسوب می شود. بالعکس هر شرکتی که در ایران تشکیل نشود و یا مرکز اصلی آن در ایران نباشد یا هر دو آن ها، شرکت خارجی محسوب می گردد.
ماده 3 قانون ثبت شرکت ها برای ثبت شرکت خارجی اعم از شعبه یا نماینده شرایطی را مقرر داشته است :
" از تاریخ اجرای این قانون هر شرکت خارجی برای این که بتواند به وسیله شعبه یا نماینده به امور تجاری یا صنعتی یا مالی در ایران مبادرت نماید باید در مملکت اصلی خود شرکت قانونی شناخته شده و در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیده باشد ".
همچنین ماده واحده قانون ثبت شرکت های خارجی مصوب 21 / 8 / 1376 اعلام می دارد :
" شرکت های خارجی که در کشور محل ثبت خود، شرکت قانونی شناخته می شوند مشروط به عمل متقابل از سوی کشور متبوع، می توانند در زمینه هایی که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود در چهارچوب قوانین و مقررات کشور به ثبت شعبه یا نمایندگی خود اقدام کنند ."

    مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت های خارجی در ایران به قرار ذیل است :

1. اظهارنامه ثبت شرکت که به زبان فارسی تنظیم شده باشد.
2. یک نسخه مصدق از اساسنامه شرکت
3. یک نسخه مصدق از اختیارنامه عمده شرکت در ایران و در صورتی که شرکت چند نماینده مستقل در ایران داشته باشد یک نسخه مصدق از اختیارنامه هر یک از آن ها.
4. داشتن مجوز و قرداد قانونی با یکی از وزارتخانه ها یا سازمان های دولتی و یا چنانچه شرکت خارجی باشد شرایط عملیات آن باید به موجب امتیازات صحیح و منظمی مقرر گردیده باشد.

نظرات() 

یکشنبه 10 تیر 1397

ثبت شرکتهای اشخاص

نویسنده: محسن فرپای   

 انواع شرکتهای تجاری :
الف)شرکت نسبی
ب)شرکت تضامنی
پ)شرکت مختلط سهامی
*یکی از شرکا که در این شرکت ها مسئولیت نامحدود دارد .
در شرکت نسبی مسئولیت افراد در قبال قروض شرکت تا حد اورده ای می باشد که در شرکت دارند یعنی چنان چه شرکت دارای قروضی باشد و سرمایه ی شرکت برای پرداخت قروض کافی نباشد از سرمایه ی اورده ی انها استفاده می شود .در شرکتهای تضامنی که همه ی سهامدارن مسئولیت تضامنی دارند .شرکت های مختلط غیر سهامی تنها سهامدارنی که شرکای ضامن هستند در قبال قروض شرکت مسئولیت دارند اما سایر سهامدارن با توجه به اوردهشان در قبال شرکت تعهد دارند .

نحوه ی فعالیت شرکتها :
الف)شرکت نسبی:
شرکت نسبی تنها شرکتی می باشد که با ضوابط مدنی ایران تطابق دارد .ار خصوصیات این شرکت این است که تشکیل شده از حداقل دو نفر عضو .افراد در این نوع شرکتها در قبال قروض و تعهدات شرکت فقط تا میزان اورده ی خو دارای مسئولیت می باشند.
تفاوتی که بین شرکت های نسبی و تضامنی وجد دارد در این است که در شرکتهای تضامنی شرکا در قبال قروض شرکت مسئول هستند و اوردهی انها بستگی ندارد اما در شرکت های نسبی افراد با توجه به میزان سرمایه ای که دارند نسبت به شرکت متعهد می باشند  .در انتخاب نام برای شرکتهای نسبی باید کلمه ی نسبی قید شود .

 شرکت تضامنی:
شرکتهای تضامنی که بین دویا چند نفر تشکیل می شود .در این نوع از شرکت ها چنان چه اموال شرکت برای پرداخت قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکا به تنهایی در قبال پرداخت ان مسئول می باشند .برای تشکیل این نوع شرکت نیاز به داشتن سرمایه ی زیادی نم باشد و افراد در این شرکتها به هم اطمینان دارند نمونه ی ان مثلا فرزندانی که با پدر خود شریک می شوند و یا دوستانی که با هم شرکت می زنند و به هم اعتماد کامل دارند .
*در شرکت های تضامنی که سهام غیر قابل انتقال می باشد ، در این نوع شرکت ها برای نام گذاری شرکت حتما باید کلمه ی تضامنی قید شود و مسئولیت سهامدارن در این نوع شرکتها به صورت تضامنی می باشد.

شرکت مختلط غیر سهامی :
در این نوع از شرکت ها که بین یک یا چند نفر سهامدار با مسئولیت محدود و یا یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود .در صورتیکه به شکل شریک ضامن باشد افراد نسبت به کلیه ی قروض شرکت مسئول هستند و این امکان وجود دارد که این قروض بیشتر از اموال و دارایی های شرکت باشد اما اگر از نوع مسئولیت محدود باشد فرد تا میزان سرمایه ای که در شرکت دارد نسبت به قروض شرکت مسئول می باشد .
این نوع شرکت ها که از دو گروه مختلف تشکیل شده است بدین صورت که دسته ی اول افرادی هستند که سرمایه ی کافی برای سرمایه گذاری را دارند اما با امر تجاری اشنایی ندارند و گروه دوم افرادی هستند که دارای طر ح های مختلفی برای فعالیت های تجاری هستند اما نمی خواهند تحت عنوان کارمند سرمیه دار کار کنند بلکه می خواهند برای خودشان فعالیت کنند ،پس در نتیجه این دو گروه در صورتیکه با هم به توافق برسند شرکت مختلط غیر سهامی را تشکیل می دهند که  گروه اول دارای مسئولیت محدود هستند و گروه دوم دارای مسئولیت تضامنی می باشند و اداره کردن شرکت نیز بر عهده ی گروه دوم می باشد .

نظرات() 

یکشنبه 10 تیر 1397

ثبت شرکت باشگاه ورزشی

نویسنده: محسن فرپای   

یکی از ارکان ثبت هر شرکتی موضوع فعالیت آن می باشد که بایستی با توجه به هدف موسسین از ثبت شرکت تنظیم و در سامانه ثبت شرکتها بارگذاری گردد. موضوع فعالیت شرکتها طی دستورالعملی که از طرف اداره ثبت شرکتها اعلام و ابلاغ شده است در 3 دسته مجزا تقسیم بندی می شوند.

اولین دسته آن موضوعاتی هستند که برای بخش خصوصی و در قالب شرکتهای خصوصی قابل ثبت و انجام نمی باشد و مطابق با قوانین برنامه چهارم و پنجم توسعه در اختیار دولت می باشد مانند قانون گذاری، تحقیقات بنیادی و از این دست موضوعات.

دسته دوم، موضوعاتی می باشند که افراد جهت ثبت شرکت ملزم به اخذ و ارائه مجوز از مراجع ذیصلاح به اداره ثبت شرکتها می باشند. موضوعاتی مانند موسسات خیریه، آژانس های مسافرتی از این جمله هستند که برای ثبت آنها نیاز به هماهنگی اولیه با سازمان مربوطه و دریافت اطلاعات جهت ثبت میباشد چرا که در چنین مواردی، سازمان مربوطه تنها در صورت رعایت قوانین مطرحه خود اقدام به ارائه مجوز می نماید لذا دریافت اساسنامه مصوب از آن سازمان جهت ارائه به اداره ثبت الزامی و ضروری می باشد.

و دسته سوم آن دسته از موضوعاتی هستند که گرچه ماهیت اصلی کار نیازمند اخذ مجوز می باشد ولی با هماهنگی که بین اداره ثبت شرکتها و سازمان های مربوطه انجام گرفته است ، ارائه مجوز منوط به ثبت شرکت بوده و این امر موکول می شود به دریافت مدارک ثبتی لذا اداره ثبت شرکتها امکان ثبت این شرکتها یا موسسات را با موضوعاتی مشخص شده، فراهم کرده تا شرایط رشد تجارت و کسب و کار یا خدمات در کشور فراهم آید. لذا متقاضیان می توانند در ابتدا اقدام به ثبت شرکت یا موسسه مورد نظر نموده و سپس با ارائه مدارک ثبتی خود به سازمان مربوطه نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام نمایند.

یکی از موضوعاتی که در دسته سوم جای گرفته است، انجام فعالیت و ارائه خدمات در زمینه امر ورزش می باشد، از این جهت  متقاضیان و فعالان عرصه ورزش می توانند ثبت شرکت مورد نظر خود را انجام داده و شروع به فعالیت نمایند.

موضوعی که در خصوص اینگونه اشخاص قابل ثبت می باشد توسط بخشنامه اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری به وضوح اعلام و در اختیار افراد قرار گرفته است. تصدی به فعالیتهای ورزشی و تاسیس باشگاه ورزشی از جمله این موضوعات میباشد .

شرکت های با موضوع ورزشی می توانند به صورت مسئولیت محدود یا سهامی خاص ثبت گردند.

افرادی که تحت عنوان موسس اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود می نمایند بایستی سرمایه ای را جهت راه اندازی شرکت جمع آوری کرده و در اختیار هیئت مدیره یا مدیرعامل قرارداده تا اقدامات لازم جهت ثبت شرکت را انجام دهند، به طور کلی مدیرعامل شرکت به عنوان نماینده تام الاختیار اجازه انجام امور ثبتی را داشته و می تواند این وکالت را به شخص دیگری منتقل نمایند. حداقل سرمایه ای که لازم است در نظر گرفته شود مبلغ یک میلیون ریال می باشد که از طرف موسسین فراهم میشود.

موسسین مجاز به استفاده از کلمه ورزش یا ورزشی در نام شرکت خود می باشند بدون اینکه نیازی به ارائه مدارک خاصی داشته باشند.

ثبت شرکت باشگاه ورزشی همچنین می تواند در قالب شرکت سهامی خاص انجام شود که به این منظور لازم است تا سهامداران حداقل 35 درصد سرمایه اولیه شرکت را با افتتاح حسابی نزد یکی از بانکها واریز کرده تا با ارائه مدارک و مستندات بانکی آگهی ثبتی شرکت صادر گردد. نکته مهم در شرکتهای سهامی خاص حضور 3 سهامدار می باشد که اعضای هیئت مدیره را نیز تشکیل می دهند. علاوه بر این دو نفر به عنوان بازرس به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده و طی صورتجلسه ای اعلام میگردد.

با ارائه مدارک شناسایی افراد و دریافت و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اقدامات مربوط به ثبت شرکت باشگاه ورزشی گردیده و مدارک ثبتی مربوطه صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت باشگاه ورزشی در قالب شرکت با مسئولیت محدود:

    مدارک شناسایی تمام افراد که در دفاتر اسناد رسمی برابر با اصل شده باشد
    گواهی عدم سوء پیشینه برای مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره
    دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین با امضای موسسین
    دو نسخه اساسنامه با امضای موسسین
    دو نسخه تقاضانامه با امضای موسسین
    دو نسخه شرکتنامه با امضای موسسین

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت باشگاه ورزشی در قالب شرکت سهامی خاص:

    تصویر برابر با اصل کارت ملی و شناسنامه تمام افراد
    گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و بازرسین
    مدارک بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت
    دو نسخه اساسنامه با امضای سهامداران
    دو نسخه اظهارنامه با امضای سهامداران
    دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسس با امضای موسسین
    دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره با امضای اعضای هیئت مدیره

نظرات() 

یکشنبه 10 تیر 1397

اخذ جواز کسب ،​شرایط و ضوابط

نویسنده: محسن فرپای   

با توجه به اینکه کشور ما، کشور جوانی است و تعداد جوانان زیاد می باشد، اولین کاری که برای راه انداختن یک کسب و کار نیاز است، اخذ جواز کسب یا همان پروانه کسب می باشد. اخذ جواز کسب بدان معناست که شما می توانید به شکل قانونی یک واحد صنفی راه بیاندازید. بنابراین پروانه کسب، مهم ترین سند برای وارد شدن به دنیای کسب و کار می باشد. طبق ماده ۱۲ قانون نظام صنفی، اشخاص در هر صنفی که مشغول به کسب و کار و حرفه می باشند، اقدام به اخذ پروانه کسب و کار نمایند. منظور از واحد صنفی در واقع، هر شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که در یکی از فعالیت های صنفی سرمایه گذاری کند و به شکل پیشه ور صاحب حرفه و شغل آزاد، کالا یا خدمات خود را به مصرف کننده ارائه کند. فعالیت های صنفی شامل تولید، تبدیل، خرید، فروش، توزیع، خدمات و خدمات فنی می باشد. پروانه کسب یک نوع مجوز به حساب می آید که قانوی است و برای شروع و ادامه کسب و کار یا حرفه به شکل موقت یا دائم، به شخص یا اشخاص صنفی برای یک مکان مشخص یا وسیله کسب معین صادر می گردد. پروانه کسب موقت هم داریم که فقط یک بار و به مدت یک سال می باشد، در صورتی که پروانه کسب دائم به مدت ۵ سال است. زمانی که پروانه کسب موقت منقضی شود، اخطار یک ماه برای تبدیل پروانه موقت به پروانه دائم یا تمدید پروانه دائم برای شما صادر خواهد شد که در صورتی که اقدامی صورت نگیرد، جواز کسب باطل می شود و واحد صنفی بدون پروانه کسب می شود. بنابراین بعد از اینکه پروانه موقت را گرفتید باید بلافاصله اقدام به تمدید یا تبدیل آن نمایید و در صورتی که جواز کسب، دائم است باید هر ۵ سال یکبار آن را تمدید نمایید. برخی از مشاغل علاوه بر اخذ جواز کسب ، احتیاج به مجوز دیگری دارند که تنها به متخصصان آن داده می شود. این پروانه گواهینامه ای است دال بر داشتن مهارت انجام کارهای تخصصی و فنی که توسط مراجع ذی صلاح داده می شود. در صورتی که متقاضی دارای شرایط لازم برای پروانه تخصصی و فنی نداشته باشد،  یک شخص شاغل که پروانه تخصصی و فنی در واحد صنفی دارد برای صدور پروانه کسب مشروط که به نام متقاضی باشد کافی می باشد. مشاغلی که تخصصی بوده و احتیاج به جواز تخصصی دارند به طور مفصل در آیین نامه دبیرخانه هیات عالی نظارت که توسط وزیر بازرگانی تصویب شده است، بیان شده است. در صورتی که فرد صنفی، برای انجام فعالیت، پروانه کسب بگیرد، کار خود را در محل ثابت یا سیار شروع نماید، درحقیقت یک واحد صنفی تشکیل داده است که به آن واحد صنفی می گویند. طبق قانون نظام صنفی، فعالیت واحدهای صنفی سیار در محل ثابت، فقط با اخذ مجوز کسب برای همان محل قانونی می باشد. در صورتی که محلی واجد شرایط برای استقرار چند واحد صنفی باشد، می تواند به عنوان محل ثابت کسب، توسط یک یا چند فرد صنفی، پس از اخذ پروانه کسب از اتحادیه یا اتحادیه های مربوطه، مورد استفاده قرار گیرد.

برای اخذ پروانه کسب اولین قدم آگاهی از آیین نامه ها و مقررات صنفی است که می خواهید در آن کار کنید و کسب شرایط اولیه آن. سپس باید تشریفات اداری آن را نیز پشت سر بگذارید. برای شروع فعالیت در زمینه هر صنفی، باید ابتدا به اتحادیه آن صنف مربوطه مراجعه کرده و تقاضای کتبی خود را به آنها بدهید. اتحادیه نیز طی مدت ۱۵ روز کاری موظف است تا جواب دهد. اگر جوابی از طرف اتحادیه ظرف مدت مقرر نگرفتید، بدان معناست که تقاضا پذیرش شده است که باید ظرف تاریخ مقرر شده تا نهایت ۳ ماه مدارک مورد نیاز را تهیه و تکمیل نماید و به اتحادیه تحویل دهد. در صورتی که در طی زمان مقرر شده نتواند مدارک را به اتحادیه تحویل دهد، متقاضی جدید به حساب می آید. بعد از اینکه متقاضی پروانه کسب را دریافت نمود، نهایتا تا ۶ ماه باید محل کسب و کار خود را به اتحادیه معرفی نماید.

مراحل اخذ جواز کسب

برای اخذ جواز کسب، باید چهار مرحله را طی نمود.

مرحله اول: ۱- درخواست کتبی متقاضی اخذ جواز کسب

۲- ثبت درخواست و در یافت رسید

۳- بازدید  از محل واحد صنفی که توسط بازرس اتحادیه انجام می شود

۴- بررسی درخواست متقاضی جواز کسب در جلسه هیات مدیره و ارائه پاسخ کتبی.

مرحله دوم اخذ جواز کسب : ارائه یکی از مدارک زیر برای تعیین وضعیت ملکی که به عنوان واحد صنفی قرار است شروع به کار کند: ۱- سند مالکیت به نام متقاصی ۲- اجاره نامه به نم متقاضی ۳- اجازه نامه عالی به نام متقاضی ۴- مبایعه نامه به نام متقاضی ۵- حکم دادگاه مبتی بر الزام به تنظیم سند اجاره ۶- رسید پرداخت اجاره بها که باید معتبر باشد. ۷- قرارداد اجاره محل کسب یا ادارات و سازمان های دولتی، نهادها، شهرداری ها، شرکت های تعاونی مسکن و شرکت های خاص صنفی، شرکت های تحت پوشش سازمان های دولتی و نهادها. همچنین برای تعیین وضعیت نظام وظیفه آقایان، ارائه یکی از مدارک زیر کافی است: ۱- گواهی پایان خدمت ۲- گواهی معافیت دائم ۳- گواهی اشتغال به تحصیل ۴- گواهی معتبر معافیت پزشکی نظام وظیقه ۵- دفترچه آماده به خدمت که مهر غیبت در آن نباشد. همچنین سوابق کاربری تجاری یا کارگاهی یا اداری محل صنفی نیز باید ارائه شود که شامل: ۱- تصویر تمامی صفحات شناسنامه ۲- تصویر کارت ملی ۳- تصویر مدرک تحصیلی با حداقل سواد خواند و نوشتن که اگر سن متقاضی بالاتر از ۵۰ سال باشد، این مدرک الزامی نیست. ۴- تعداد ۱۲ عدد عکس ۳ در ۴ ۵- رسید فیش واری شده به مبلغ ۳ هزار تومان به شماره حساب خزانه کشور. مرحله سوم شامل استعلام از ادارات ذیربط می باشد که برای این کار باید مدارک زیر را  تهیه نمایید: ۱- گواهی مرکز بهداشت شهر و کارت معاینه پزشکی فردی در صنف مربوطه ۲- گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر ۳- گواهی عدم سوء پیشینه ۴- موافقت اداره اماکن ۵- گواهینامه ای مبنی بر گذراندن دوره آموزشی که حداقل ۱۰ ساعت می باشد از موسسه آموزشی معتبر ۶- ارائه هر گونه مدرک مبنی بر تشکیل پرونده یا ارائه هر کدام از اوراق پرداخت مالیاتی ۷- گواهینامه مهارت فنی جهت مشاغل مندرج در آیین نامه تبصره ماده ۱۳ قانون ۸- اختصاص کد شناسه ۱۰ رقمی ملت کارت و الصاق آن به جواز کسب ۹- اختصاص برچسب شناسه صنفی مطابق با کد ۱۰ رقمی. مرحله آخر و چهارم برای اخذ جواز کسب، بررسی پرونده توسط رئیس و اگر رئیس نبود، نایت رئیس اتحادیه و در آخر صدرو پروانه کسب با رعایت مراحل ۴گانه قبلی و تحویل آن به متقاضی

نظرات()